Skip to content

Fonksiyonel Antrenman

Fonksiyonel Antrenman

Fonksiyonel Antrenman Nedir?

    Fonksiyonel antrenman; kişilerin ihtiyaç duyduğu ve amaçladığı ölçüde antrenmanlar bütününü içeren ve  gerekli hazırlıklar yapılarak kişiye özel eğitmenler rehberliğinde yapılan egzersizler bütününe verilen isimdir. Standart tipteki fiziksel aktiviteler yerine, kişinin ihtiyacı doğrultusunda hareketleri kapsayan ve kişinin kilo verme, kilo alma, hareketsiz yaşam tarzının dışına çıkma, vücut sağlığını koruma ya da belli bir bölgedeki kas grubunu çalıştırma gibi hedeflerine doğru bir şekilde ulaşmasına yönelik yapılan bir çalışmadır. Standart aktivitelerden çok daha fazla amaca yönelik ve bireysel ihtiyaca hitap eden bir spor olması ve fonksiyonel antrenman yapan kişilere hızlı bir şekilde sonuç vermesi açısından da sıklıkla tercih edilmekte ve kısa sürede etkin sonuç almak isteyen ve hedefe yönelik kas grubunu çalıştırmak isteyen herkese de tavsiye edilmektedir.

    Fonksiyonel antrenman, aynı anda birçok kas grubunu çalıştırarak, günümüz koşullarında teknolojik gelişimlerin bir getirisi olarak ev ve ofis ortamında hareketsiz bir şekilde masa başında çalışmak durumunda olan ve günlük hayat içinde spor yapmaya yeterince zaman ayıramayan kişilere egzersiz yaparken vücudunun sağlığını koruyarak, bedenin performansını geliştirme ve güçlenmesi, esneklik sağlaması gibi katkılar da sağlamaktadır. Spor yaparak hedeflediği görünüme kavuşan kişilerin, buna bağlı olarak vücutları hakkında daha özgüvenli ve kendileriyle barışık olmaları da fonksiyonel antrenmanın sağladığı psikolojik katkılar arasında yer almaktadır.

Fonksiyonel Antrenmanın Uygulama Şekli Nasıldır?

     Fonksiyonel antrenmanın uygulama şekli, kişisel özellikler dikkate alınarak bir hazırlık aşaması takip edilerek oluşturulur. Kişinin daha önce geçirdiği ya da sahip olduğu hastalıklar, beslenme alışkanlığı ve vücut kitle indeksi, vücuttaki yağ oranı, kas kütlesi, vücut yapısı gibi bilgiler ve yaşam koşulları dikkate alınarak; kişinin hedefine yönelik bir sağlıklı beslenme programı ile birlikte uygulanması gereken egzersizler hedeflenerek ortak bir fonksiyonel antrenman planı oluşturulur. Yetkin bir antrenör eşliğinde egzersizlerini gerçekleştirmesi ve arzu edildiği şekilde sağlıklı, esnek, fit ve dinamik bir vücuda kavuşması hedeflenir. Vücutta çeşitli nedenlere bağlı olarak sonradan gelişen omurga eğrilikleri, duruş bozuklukları veya birtakım kas ağrıları mevcut ise, antrenman programına kişide bulunan şikayetleri azaltmaya ya da  mümkünse yoketmeye yönelik fizik tedavi hareketleri de eklenir. Kişide daha önceden yapılan ve sonradan bırakılan herhangi bir spor geçmişi var ise, bu durum da dikkate alınarak antrenman şekli ona yönelik hazırlanır. Kişinin arzu ettiği vücut özelliğine kavuşması hedeflenerek, kilo verme, kilo alma, vücut şekillendirme, vücudun sağlığını koruma, kas geliştirme ve güçlendirme, fit ve sıkılaşmış görünüm gibi çeşitleri arttırılabilecek istekler doğrultusunda hazırlanan bir programa düzenli bir şekilde uyulması ,fonksiyonel antrenmanın yararlarını maksimum seviyeye çıkaracaktır.

Fonksiyonel Antrenman Vücuda Ne Gibi Katkılarda Bulunur?

       Fonksiyonel antrenman, ilk olarak vücuda ihtiyaç duyduğu hareketli yaşam tarzı olacağı sunması açısından oldukça önemli bir katkıda bulunmakla birlikte, her vücudun ihtiyaçları farklı olacağından, kişiye özgü bir antrenman planı içerdiği için hedefe ulaşmak konusunda  nokta atışı olabilecek bir uygulamadır. Sağlıklı beslenme programı da yapılacak spor aktivitelerine ekleneceğinden, hareketsiz bir yaşam tarzı benimsemiş ve buna bağlı olarak dengeli ve sağlıklı beslenemeyen kişilerde oluşabilecek sağlık problemlerini gidermeye yardımcı olarak, kişinin eğer varsa fazla kilolarından, düzenli bir egzersiz ve beslenme programı sayesinde kurtulmasını sağlayacaktır. Antrenmanlar bütününü uygularken, eğitmen eşliğinde belli kas grupları bir arada çalıştırılarak daha az sürede daha fazla kalori yakmak ve vücudun hangi kas gruplarında çalışmak gerekiyorsa o doğrultuda ilerleyerek istenen vücut ölçüsüne ulaşmak ve o görünümü koruyabilmek hedeflenmektedir. Kilo alamayan ve olması gerektiği kilodan daha az ağırlıkta olan bireyler için de, kilo almaya yönelik bir egzersiz programı oluşturulur. Bazı kasların geliştirilmesi, beslenme programında düzenlemeler gibi yardımcı unsurlarla kilo alma ve sağlıklı beden kitle indeksine ulaşmak amaçlanır ve uygulanır. Yine, vücudun belli bölgelerinde kas geliştirme gibi amaçlara yönelik ve buna göre ağırlık ekipmanlarıyla çalışmayı gerektirecek belli bir antrenman programı hazırlanıp uygulanabilir, ya da vücutta hareketsizliğe ve duruş bozukluğuna bağlı olarak meydana gelmiş problemler veya ağrılar var ise onların da giderilmesini destekleyici egzersizler programa dahil edilerek fonksiyonel antrenmanın vücuda en yüksek oranda katkıyı sağlaması hedeflenir. Kişinin fonksiyonel antrenmana uygun olduğu gün ve saatler baz alınarak, birebir  rehber antrenör eşliğinde, vücudun her neye ihtiyacı varsa ona yönelik çalışmalar yapılacağından, mümkün olan en kısa sürede etkin bir sonuç elde edilebilmektedir. Fonksiyonel antrenman sayesinde yavaş çalışan  metabolizma hızlanır, yağ yakımı kolaylaşır, vücutta belirgin şekilde esneklik, sıkılaşma, biçimlenme ve güçlenme meydana gelir. Kişilerde belli bir çalışma ve beslenme disiplini oluşturması açısından, motivasyon gücünü büyük ölçüde arttıracağı gibi, psikolojik açıdan da kazandırdığın olumlu etkileri yadsınamayacak kadar fazladır. Fonksiyonel antrenman yaparak hareketsiz yaşamdan kurtulan bireyler, elde ettikleri sonuçları gözlemledikçe daha aktif, daha sağlıklı, daha esnek, daha sıkı ve daha güçlü bir vücut ile doğru orantılı olarak daha yüksek bir moral ve motivasyon gücünü kendilerinde bulacak ve disiplin, hedefe ulaşma konusundaki azim ve düzenli çalışma prensibi kazanmış olmanın verdiği güç sayesinde hayatlarına daha kaliteli sağlık koşullarında, istedikleri vücut görünümünü elde etmiş olmaları ile birlikte çok daha fazla özgüven ile devam etme imkanına sahip olacaklardır.

Copyright © 2022 Pilates Santa Maria.