Skip to content

Reformer Pilates

Reformer Pilates

Reformer pilates, bilinen pilates yöntemlerinin bir üst seviyesi olarak adlandırılan ve adına aletli pilates denilen, vücudunu forma sokmak ,esnek, sağlıklı ve fit bir görünüme kavuşmak isteyen kişilerin başvurduğu ve son zamanlarda alınan sonuçların memnuniyeti açısından oldukça popüler olan ve tercih edilen bir pilates şeklidir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte, daha çok bilgisayar başında ve ofis ortamında uzun süre oturularak ve bunun sonucunda hareketsiz bir şekilde çalışmak durumunda kalan geniş bir popülasyon bulunmakta olduğundan dolayı, bir çok kişi spordan uzak ve hareketsiz bir yaşam biçimine i̇ster istemez mahkum olmaktadır. Bu yaygın problem; toplumda bir çok kişiyi spordan uzak bir hayat tarzına sürükleyip, vücudu hareketsizliğe alıştırarak, spor yapmak iyiden iyiye zorlaşmakta ve kişiler psikolojik açıdan da kendilerini kötü  ve suçlu hissetmektedirler. Kilo kontrolü sağlamak sağlıklı beslenme ile tek başına belli bir dereceye kadar fayda sağlar ama buna ilave vücudu zinde ve aktif tutmak için en basit şekliyle yapılabilecek yürüyüş, koşu gibi aktiviteler vücudu ısıtmak ve çalıştırmak açısından oldukça önem arz etmekle birlikte, pilates başlı başına bütün kasları çalıştıran ve vücudu esneten, forma sokan ve sıkılaştırmaya yarayan bir spor dalıdır. Reformer pilateste ise, mat üzerinde yapılan pilatese ilave olarak; çeşitli aletler ve ekipmanlar kullanılarak vücudun değişik bölgelerindeki kas gruplarını çalıştırması prensibini içeren ve kasları güçlendirme, esnetme ve sıkılaştırma açısından son derece faydalı bir pilates türüdür. Reformer pilateste, özel bir dikdörtgen ekipman üzerindeki kemerler, ayak barı, omuz blokları, muhtelif yaylar ve tekerlekler sayesinde kişi, kendi vücudundan güç alarak çok fazla çeşitte hareket yapma imkanına sahip olmakla birlikte, yalnızca bedensel hareketler ile sınırlı kalmayıp kişi, mental anlamda da oldukça verimli sonuçlar alabilmektedir.

    Reformer pilates, kendi özel ekipmanlarının bulunduğu dikdörtgen bir aletler kompleksini kullanarak yapılan egzersizler sayesinde, mat üzerinde yapılan egzersizlerdan çok daha fazla hareket imkanı sunmaktadır. Sırtüstü yatarak, oturarak, ayakta durarak veya yan yatarak mevcut bulunan kemerler çekilerek, baş aşağı sarkarak, ekipmanın üzerindeki ayak barını kuvvet uygulayarak itme şeklinde yapılan çeşitli hareketleri başlangıç seviyesinde kişinin vücut yapısı , yaşı ve kaslarının durumuna göre daha hafif ölçüde yapmak mümkün iken, daha ileri seviyelerde yayların ayarı değiştirilerek çalışmalar biraz daha fazla kuvvet uygulayarak yapmaya müsait hale getirilmektedir. Böylece hem reformer pilatese yeni başlayan, hem orta seviyede olan ve daha ilerisinde de üst seviyelerde ekipmanlar ve yardımcı aletler yardımıyla başarılı bir şekilde vücudu geliştirmek, esnetmek, dinamik ve zinde tutmak mümkündür ve kas gruplarının uyumlu bir şekilde çalıştırılması sayesinde kan dolaşımının hücrelere daha fazla oksijen taşıması ile vücudu sağlıklı ve zinde tutmak açısından önemlidir. Reformer pilates, mat kullanılarak yapılan klasik pilatesten daha yüksek oranda, bütün vücudu çalıştırmaya yönelik ve daha hızlı sonuç veren bir uygulamadır. Yaylar sayesinde kas grupları yavaş yavaş dirence alışmakta ve zaman içinde yaylar daha da ağırlaştırılarak egzersizleri daha yoğun seviyede yapma imkânı da bulunmaktadır. Egzersizler, oturarak veya yatarak da yapılabildiği için kasları çok zorlamadan spor yapmak isteyen kişiler için de oldukça tercih edilen bir pilates şeklidir, bedensel engeli bulunabilen kişiler için, ya da fizik tedavi uygulamalarında tavsiye edilen egzersizler için de vücudu aşırı zorlamayacak hafif hareketler yapma olanağı sunar. Yapılan egzersizler, çok fazla çeşit ve yaratıcılık içerir, dolayısıyla son derece zevkli ve eğlenceli bir pilates türüdür. Bu açıdan psikolojik olarak da kişiyi rahatlatan ve gündelik sıkıntılardan uzak tutma konusunda yardımcı olan bir spor dalıdır. Pilates sayesinde çok fazla yağ yakımı hedeflenmez fakat vücudun esneklik ve form kazanması açısından oldukça fayda sağlamaktadır. Yine de, alanında uzman bir kişi kontrolünde düzenli olarak yapıldığında, kol kaslarında, bel ve bacak kaslarında bir miktar yağ kaybı sağlayarak vücudun şekillenmesine ve forma girmesine yardımcı olur.

       Reformer pilates egzersizlerinin en önemli yararlarından biri de, duruş bozukluklarını gidermeye yardımcı hareketler ile kişinin en ideal duruşu kazanacak hale gelmesinin hedeflenmesidir. Duruş bozuklukları yaşayan kişiler, reformer pilates egzersizleri yaparak omurga sağlığını korumaya katkıda bulunmakta ve belli bir süre egzersizlere devam ettiği süreç sonucunda daha dik ve estetik yürümeye başlamaktadırlar. Vücudun herhangi bir yerinde zayıf kas grubu varsa o gruba yönelik çalışma açısından alet zenginliği, hedefe yönelik avantaj sağlamaktadır. Reformer pilates yaparken, çalışma alanının üzerinde herhangi bir sakatlanma ihtimalini bertaraf etmek için ise baş ve omuz kısımlarını destekleyen bloklar bulunmaktadır, böylece kişiye, son derece güvenli ve konforlu bir spor yapma olanağı sağlar. Kişi, diyafram nefesini kontrol ederek yaptığı hareketler sayesinde vücudun kendi ağırlığını kullanarak denge, estetik ve esneklik kazanan vücudunu gün geçtikçe daha fazla çalıştırmak konusunda ilerleme sağlayacaktır. Düzenli olarak reformer pilates yapan kişiler, vücutlarında, spor yaptıktan sonra meydana gelen farkı, kazandıkları elastikiyet ve gücü, vücut postürünün zaman içinde daha da düzelmesini gözlemlemektedirler. Yaylar belirli bir direnç sağlar, tekerlekler, kayışlar ve ayak barının kullanılmasıyla ilgili çok çeşitli hareket olanağı bulunmakla birlikte ,vücutta sıkılaşma, toparlama, daha aktif ve dinç görünme gibi güzel etkiler kazandıran bir pilates türüdür Reformer pilates…

Copyright © 2022 Pilates Santa Maria.