Skip to content

Hamile Pilates

Hamile Pilates

  Hamile pilatesi, gebe kalan kişilerin zinde ve formda kalmaları açısından sıklıkla tercih ettikleri bir pilates çeşididir. Hamilelik döneminde kadınlar genellikle hormon değişikliklerinden kaynaklanan hassasiyet problemleri yaşayabilmektedirler. Her kadının hamileliği kendi açısından oldukça özel ve önemli bir dönemdir ve bu süreci güzel geçirebilmek, doğumun sağlıklı gerçekleşmesi adına da büyük bir önem taşır. Spor hayatımızın her döneminde temel bir aktivite olarak yer almalıdır ve sağlıklı olmak, gebelik sürecini daha güçlü ve rahat geçirebilmek adına hamilelik döneminde de spora ara verilmeden devam edilmesi oldukça faydalıdır. Hamile pilatesi, gebelik döneminde yapılabilecek aktiviteler arasında en revaçta olan sporlardan biridir. Hamile pilatesi kişinin psikolojik açısından da rahatlamasına  ve bununla doğru orantılı olarak moral dengesinin de stabilize olmasına katkı sağlar. Hamile pilatesi bir çok kurumda yaygın olarak uygulanan bir metottur. Topluluk halinde  ya da bireysel olarak uygulanabilir. Bu durum, kişinin isteğine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Hamile pilatesi esnasında nefes egzersizleri çok büyük önem taşımaktadır. Nefes egzersizleri ile birlikte yapılacak vücudu esneten hareketler, hamilelik pilatesinin içeriği arasında yer almaktadır. Bilindiği üzere gebelik esnasında vücudun ağırlık merkezi değişecek ve omurga bölgesinde oluşabilecek baskıl ve şekil bozuklukları gibi problemlerin önüne geçmek için çeşitli hareketler yapmak, gebelik sürecini sağlıklı geçirmek anlamında önemli ölçüde pozitif etki yaratacaktır.

   Hamilelik döneminde pilates yapan kişilerde, daha esnek bir vücut formu kazanıldığı için lohusalık süreci de daha problemsiz ve kolay geçirilebilmektedir. Doğum sonrasındaki süreçte kişi kendini normal hayata daha çabuk adapte edebilmekte ve daha hızlı ve dinamik bir şekilde hissetmek, anneliğin getirdiği sorumluluklara kolaylıkla uyum sağlamak açısından daha verimli olacaktır. Kişiler gebelik süresince pilates yaptıklarında, karın kasları daha güçlü olacağından, doğum yapmaları da daha kolay gerçekleşecektir. Çünkü aynı ölçüde hamile pilatesin içerisinde konsantrasyon ve denge kontrolü uygulamaları da önemli bir yer almaktadır. Normal doğum yapan anneler, doğum anına daha kolay konsantre olmakta ve kaslarını daha kontrollü kullanabilmektedirler. Hamile pilatesi yapan anne adayları doğum sonrasında cinsel hayatlarına daha kısa süre içinde dönebilmekte ve doğum sonrası yaşanabilecek psikolojik sorunları daha rahat aşabilmektedirler. Hamilelik süresince anne adayları genellikle endişe, kaygı gibi problemlerle karşılaşabilirler. Hamilelik pilatesi rahatlama adına yapılan egzersizlerle anne adayının doğuma daha güvenli bir şekilde hazırlanmasını ve konsantrasyonlarının yüksek olmasına yardımcı olmaktadır. Vücudun esnekliğini artırdığı gibi, kasları güçlendirmek ve genel vücut dengesini sağlamak adına hamilelik pilatesi oldukça faydalıdır. Sırt, karın gibi bölgeleri ve pelvik taban kaslarını güçlendirdiği için gebelik sırasında ya da sonrasında meydana gelebilecek problemleri aşmakta ya da önlemek de oldukça etkilidir. Hamilelik esnasında kilo alınacağı için duruş bozuklukları yaşanması olasıdır, pilates bu konuda da postürün düzelmesi açısından anne adayına katkı sağlamaktadır. Hamilelikte yaşanılan sırt ağrılarına engelleme gibi etkileri gözlenmiştir. Gereksiz kilo alımına engellemek için ve mevcut kiloyu, anne ve bebeğin sağlığını tehdit etmeyecek şekilde koruyabilmek için yapılacak en etkili spor yöntemlerinden biridir. Doğum sırasında nefes kontrolünü doğru bir şekilde yapabilmek konusunda faydalı egzersizler içermektedir.

     Herhangi bir sağlık problemi  yaşamayan her anne adayı, hamilelik pilatesi yapabilir. Bu konuda kurumumuzda uzman ekibimiz sizlere rehberlik ve destek sağlayacaktır. Gebeliğin belirli dönemlerinde yapılacak farklı egzersizler, uzman pilates eğitmeninin önerdiği şekilde ve vücut bütünlüğünü, sağlığının en iyi şekilde koruyacak ve güçlendirecek etkiler yaratacaktır. Hamile pilatesinin bacakları güçlendirme, duruş bozukluklarını engelleme, beden ve zihin farkındalığını artırma gibi olumlu etkilerinin yanında, gebelik esnasında sık sık yaşanan kabızlık gibi problemlere çözüm sağlama gibi faydaları da bulunmaktadır. Vücutta birikecek ödemlerin daha az olması da pilatesin katkıları arasındadır. Hamilelik pilatesine başlamak için herhangi bir zaman aralığı bulunmamaktadır. Hamilelik durumu kesinleştikten hemen sonra pilates eğitmeni tarafından uygulanacak program çerçevesinde hamilelik pilatesi ne başlamanızda herhangi bir sakınca yoktur. Tabii bu durumumun zamanlamasına, kadın doğum doktorunuz da onay vermeli, pilates programına ne zaman başlayacağınızın bilgisini sizinle paylaşmalıdır. Hamilelik pilatesinde, alt karın, kollar, bacaklar gibi vücudun belli bölümleri, uygun pozisyonda ve doğru tekniklerle çalıştırılarak, nefes egzersizleri eşliğinde pilates işlemi gerçekleştirilir. Omurgayı ve duruşu destekleyecek hareket çeşitleri de program içerisinde büyük oranda yer almaktadır. Önemli olan nokta, konusunda uzman ve eğitimli kişilerden rehberlik almak ve vücudunuzu zorlayacak hareketlerden kaçınmaktır. Riskli gebeliklerde pilates yapabilmek için doktorunuzdan onay almanız sizin ve bebeğinizin sağlığı için oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Dolayısıyla hamilelik pilatesine başlamadan önce kesinlikle doktorunuzun onayını almanız tavsiye edilmektedir. Sağlıklı bir süreç içinde geçen gebelik boyunca pilates yapmanız birçok kadın doğum doktoru tarafından tavsiye edilmektedir. Böylece hamilelik süresini daha rahat geçirmeniz, kendinizi doğuma ve anne olmaya fiziksel ve psikolojik açıdan daha hazır hissetmeniz mümkün olacaktır. Kurumumuzda , hamilelik pilatesi, uzman kadromuz tarafından, tüm anne adaylarını sağlıklı ve mutlu bir gebelik süreci geçirmesi ve doğuma daha hazır hissetmesi açısından dikkatli ve özenli bir şekilde uygulanmaktadır.

Hamilelik pilatesi fiyatları ise, kişiye özel seanslara göre ya da bireysel veya grup halinde olması açısından değişkenlik gösterebilmektedir. Dolayısıyla daha detaylı bilgi için iletişim hattımızdan bizimle irtibata geçebilir ve randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Copyright © 2022 Pilates Santa Maria.